• Gárdony

Gróf Nádasdy Borbála Gárdonyban

2014.02.23. 09:38
 Szeretettel hívunk mindenkit 2014 .március 28-án 18 órára a Nemzedékek Házába (Gárdony, Gárdonyi G. u. 1.), ahol Gróf Nádasdy Borbála lesz a vendégünk. Beszélgetőpartnere: Bányai Balázs történész (Szent István Király Múzeum).

 
 
Gróf Nádasdy Borbála (Budapest, 1939. május 12. – ) a történelmi Nádasdy-család tagja, írónő, korábban balettmester, színésznő.
 
Gróf Nádasdy Borbála 1939-ben született az egyik legnagyobb magyar arisztokrata család, a Nádasdy-família tagjaként. Édesapja, gróf Nádasdy Pál (1910-1974) arisztokrata, édesanyja Augner Antonia Margit (1914-2006) polgári családból származó táncosnő. Borbálának egy nővére van, gróf Nádasdy Erzsébet 1937-ben született, Kanadába emigrált. Mivel édesapjuk másodszülött gyermek volt, nem illették meg az elsőszülöttet megillető előjogok, de nagy vagyont szerzett. Borbála és Erzsébet Lepsényben töltötte fiatalkorát.
 
Édesapját származása miatt megbélyegezték, és megalázták. Borbálát 12 éves korában néhány napra börtönbe zárták családjával együtt nemesi származása miatt. Édesapja a III. Huszárezred tisztjeként hadifogságba esett a második világháborúban. Borbála az 1956-os forradalom után, 1957februárjában egy kalandos szökés keretében kénytelen volt disszidálni Magyarországról. Bécsben filmszínésznői pályát kezdett tizenhét évesen, számtalan filmben, televíziós szerepben, és színpadon játszott. 1958-ban főszerepet játszott a Meine schöne Mama című mozifilmben, a rákövetkező évben pedig Az utazás című később Magyarországon is bemutatott filmben.
 
Elismert balettmesterré Párizsban vált, ahol évtizedekig élt. Jelenleg a francia fővárostól 40 kilométerre lakik. 1989-ig nem térhetett haza Magyarországra, a család birtokait, a lepsényi kúriát és unokabátyját, gróf Nádasdy Ferencet illető nádasdladányi kastélyt elkobozta az állam, családtagjaikat ki kellett hantolni sírjukból. A rendszerváltás óta gyakran jár haza Magyarországra, kulturális nagyköveti munkája mellett könyveit népszerűsítette Magyarország összes megyéjében.
 
Életét a jog-és birtokfosztás, a társadalmi megbélyegzés, a megaláztatás, az emigráció jellemezte, amelyek után képes volt újra felépítenie életét, és jelentős sikereket elérnie nemzettudatának, kitartásának és életszeretetének köszönhetően.
 
2008-ban jelent meg első kötete, a Zagolni zabad? című önéletírás a Méry-Ratio Kiadó gondozásában. A háromrészes életrajzi munka folytatása A szabadság zaga (2009) és a Maradni zabad! (2010) volt. Utolsó munkája, az Ízes élet című anekdotákkal színesített sajátos szakácskönyv 2012-ben jelent meg. Köteteivel 2009 óta jelen van az Ünnepi Könyvhéten. Műveit széles olvasóközönség szereti. Sajátos történelemóráival, könyvbemutatóival járja az országot.
 
2012-ben a Magyar Érdemrend lovagkeresztjének polgári tagozata kitüntetést kapta meg Kövér Lászlótól, az Országgyűlés elnökétől.
 
2013-ban jelent meg az Isten fizesse meg! című interjúkötet a Heti Válasz Kiadó gondozásában, amelyben Böjte Csaba, Hernádi Zsolt és Zwack Sándor mellett Borbála is interjút adott.
 
1959. április 30-án polgári ceremónia keretében férjhez ment az orosz Dimitri Fedotov (Dimitri Fedotoff) színész, fotóművészhez. A templomi esküvőt július 2-án tartották Párizsban. Gyermekük, akire Nádasdy memoárköteteiben "Gyuriként" utal, 1959. december 9-én látta meg a napvilágot.
 
Második férjével, Jean Poyeton francia építésszel az 1960-as évek végén ismerkedett meg. Kapcsolatukból született Nádasdy második gyermeke, ifjabb Jean Poyeton 1972. március 19-én.
 
Nádasdy Borbála és férje jelenleg Párizstól 40 kilométerre található Dourdanban él. Évente többször visszajár Magyarországra. Idős korában egy présházat vett férjével a Balaton felvidéken. Több unokája van.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
  
Fel